Familiolog to osoba, która posiada szeroką wiedzę w zakresie funkcjonowania rodziny, zna i rozumie jej potrzeby, we współpracy z jej dorosłymi członkami poszukuje rozwiązań w przypadku zachwiania systemu rodzinnego. W Polsce, zawód ten częściej zaczyna pojawiać się w przestrzeni publicznej jako potrzebny i rozwojowy. Inne określenie, które oddaje jego specyfikę i jest oficjalnie stosowany to ,,specjalista ds. rodzin”. Stanowiska te w głównej mierze są tworzone w miejscach, gdzie oferowana jest państwowa pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej oraz emocjonalnej i społecznej. Familiolodzy co raz częściej jednak działają komercyjnie wspierając rodziny bez urzędowego tła.

W Polsce, w dość dużym stopniu utarło się przekonanie, iż rodzina to jednostka zamknięta, do której nie należy włączać osób z nią nie związanych. Na szczęście, trend ten powoli się zmniejsza, a sięganie po pomoc jest przejawem troski o dobro swoje i swoich dzieci. Dlatego też w naszym otoczeniu rośnie świadomość rodzicielska, dzięki temu jest co raz więcej specjalistów wspierających proces budowania relacji rodzinnych.

W każdej rodzinie na różnych etapach jej rozwoju pojawiają się kryzysy, te mniejsze i większe. Bywa, że  niektóre z nich są niemożliwe do rozwiązania przez samych członków rodziny. W takiej sytuacji może włączyć się do tej wspólnoty, wcześniej wspomniany, familiolog, inaczej zewnętrzny doradca życia rodzinnego, który wykorzystując swoją interdyscyplinarną wiedzę z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, psychologii i pedagogiki rodziny pomaga we wspólnym znalezieniu rozwiązań, a tym samym przezwyciężaniu trudności. Familiolog uwzględniając potrzeby danej rodziny wspiera w kwestiach formalnych (urzędowych), doradza i planuje działania w taki sposób, by rodzina uzyskała wsparcie we wszystkich ważnych aspektach życia.  Każda rodzina jest wyjątkowa, dlatego zawsze powinno się poszukiwać rozwiązań szytych na miarę jej potrzeb. Konieczne jest wtedy dogłębne poznanie rodziny przez specjalistę, czyli ingerowanie w prywatność wspólnoty. Familologa jednak musi obowiązywać zachowanie tajemnicy, tak jak w każdym innym zawodzie, który związany jest z poznawaniem prywatności drugiego człowieka. To niezwykle ważne, by rodzina mogła czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że to osoba, która jest godna zaufania. Należy również dodać, że familiolog nie prowadzi terapii rodzin, te kompetencje posiadają wykwalifikowani do tego psychoterapeuci lub psycholodzy. Familiolog jest nastawiony na pomoc zadaniową i wsparcie w codziennych trudnościach, jest też osobą, która wspiera i motywuje w podtrzymywaniu pozytywnych zmian. Jeśli w rodzinie nie występują skrajne przejawy dysfunkcji, a jej członkowie nie wymagają podjęcia terapii, lub są już obecni w procesie terapeutycznym, warto korzystać ze wsparcia familiologa, który dzieląc się swoją wiedzą, organizuje życie rodzinne w taki sposób, by każda funkcja rodziny (prokreacyjna, ekonomiczna, opiekuńczo-wychowawcza, socjalizacyjna, edukacyjna i emocjonalna) była rozwijana bez zbędnych przeciwności, a całe środowisko rodzinne było miejscem bezpiecznym i radosnym dla wszystkich jej członków. Co ważne, pomoc ta skierowana jest do całej rodziny przy intensywnej pracy z rodzicami – głównymi osobami odpowiedzialnymi za budowanie relacji, atmosferę i kierunek przemian.

Podsumowując, familiolog to specjalista, który ma za zadanie wspierać rodziny w zakresie jej funkcjonowania, asystować w trudnych momentach życia, tworzyć plany zmian, udzielać indywidualnych wskazówek dotyczących procesu wychowania dzieci, a także doradzać w sprawach związanych z tworzeniem lub poprawą jakości więzi rodzinnych. To osoba, która bezpośrednio współpracuje z rodzicami, na rzecz rozwoju ich dzieci i ich samych.