Projekt “Zgrane Rodzeństwo” to cykl autorskich warsztatów przeznaczonych dla rodzeństw, szczególnie tych, które mają trudności w komunikacji, budowaniu więzi opartej na szacunku, zmagają się z nadmierną rywalizacją oraz częstymi konfliktami. Rozwiązywanie trudności na poziomie rodzeństwa powinno odbywać się w obecności zainteresowanych, zazwyczaj bez udziału rodzica. Dlatego tak ważne jest wyposażenie dzieci w odpowiednie narzędzia, które ułatwią im rozwiązywanie nieporozumień i wypracowywanie wartościowych rozwiązań codziennych problemów. Konflikt w rodzinie to częsty gość, który niekiedy pojawia się bez zaproszenia, czasem zostając na dłużej, a innym razem tylko na chwilę. Umiejętność zaopiekowania się nim służy wszystkim domownikom, szczególnie dzieciom, które idąc w przyszłość, będą miały poczucie wzajemnego wsparcia i trwałej relacji opartej na szacunku oraz trosce o drugiego, bliskiego człowieka.
Zachęcamy do udziału wszystkie rodzeństwa, które chcą rozwijać umiejętności komunikacji, wyrażania uczuć i potrzeb, a także kształtowania odpowiedzialności i troski o drugiego człowieka. To wspólny czas, dzięki któremu dzieci dowiedzą się, że brat lub siostra mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi.
Oferujemy 3 możliwości uczestnictwa w warsztatach:
- Warsztat indywidualny dla jednego rodzeństwa
- Warsztat 90-minutowy dla grupy maks. 12 osób w wieku 7-12 lat
Podczas zajęć, m.in.:
- Wykorzystujemy gry, ćwiczenia i zabawy integrujące oraz ukazujące pozytywne cechy rodzeństwa.
- Uczymy się wyrażania potrzeb z empatią i szacunkiem do drugiej osoby.
- Poszukujemy sposobów rozwiązywania codziennych konfliktów.
- Dowiadujemy się, czym jest relacja, jak ją tworzyć i naprawiać.
- Marzymy, poszukujemy wdzięczności i dopatrujemy się wspólnego celu.
Rodzice otrzymują dodatkowo wskazówki oraz specjalnie opracowane materiały edukacyjne, które wspierają proces wychowawczy i wzmacniają wartości przekazywane na zajęciach w warunkach domowych.
Konflikty w rodzinie są naturalne i nieuniknione. 🙂 Ważniejsze jest jednak to, jak potrafimy się z nimi uporać z pełną uważnością na drugiego człowieka oraz z szczerą empatią, którą ta uważność niesie. 🫶
W celu zapisania dzieci na warsztaty, konieczny jest telefoniczny kontakt z prowadzącym oraz wypełnienie i przesłanie Formularza zgłoszeniowego.