Rozwój sensomotoryczny – zapomniane zabawy.

Od pierwszych chwil życia dziecka dojrzewają jego narządy zmysłów oraz układ nerwowy, który odbiera i interpretuje bodźce. Integracja sensoryczna polega na wspólnej współpracy wszystkich docierających sygnałów, by ocenić w jakim położeniu się znajduje ciało oraz w jakim jest otoczeniu. Z ośmiu poznanych zmysłów, trzy są najbardziej kluczowe w rozwoju dziecka – dotyk, równowaga i czucie własnego ciała. Zdarza się, że nasze dzieci są nadmiernie stymulowane wzrokowo i słuchowo, a za mało zdobywają doświadczeń w zakresie ruchu i dotyku. Rodzice mogą już od pierwszych miesięcy wspierać dziecko w nabywaniu wiedzy o otaczającym go świecie w sposób przyjazny dla jego mózgu i poczucia bezpieczeństwa. Wystarczy wyłączyć telewizor i telefon, zmienić ostre światło, odłożyć grające, plastikowe zabawki i zaproponować zabawy sensoryczne, które będą dla niego przyjemne i wartościowe. Sensoryka to przede wszystkim ruch – np. tory przeszkód, zabawy kontaktowe, aktywność na placu zabaw, to także praca manualna z mąką czy tworzenie z mas plastycznych. To wspaniała okazja do tego by dziecko poznawało świat, a dla rodzica ważna inwestycja – zaangażowanie w relację, która pod wpływem interakcji umacnia się.


Rozwój intelektualny dziecka – zaczyna się w domu.

Tu z pewnością kluczową rolę odgrywa motywacja i samorozwój rodzica. Jest zazwyczaj proporcjonalny do osiągnięć dzieci – bo przecież rodzic jest przykładem. Jeśli sami się rozwijamy, możemy być pewni że nie zaburzymy naturalnej chęci nauki naszych dzieci o świecie. Dzieciom są potrzebni rodzice, którzy pragną rozwijać swoje kompetencje, potrzebują też przewodnika, który pokaże im otaczający świat i włączy nieszablonowe myślenie. Tworzenie kreatywne, czytanie, oswajanie wiedzy nieencyklopedycznej, a tej ,,codziennej” daje podstawy do tego, by rozwijać mózg, poznawać i budować indywidualne dzieła. To wspólna droga dziecka i rodzica, by poznawać, tworzyć i czerpać radość z relacji rodzinnej.

My dorośli – jesteśmy przykładem troski o otoczenie.
Ekologia i ograniczanie zużycia plastiku – po co? Bo świat umiera, bo zwierzęta cierpią, bo wszystko poszło za daleko. A może by tak stworzyć alternatywę dla plastikowych pseudo-edukacyjnych zabawek, dla zbędnych gadżetów, które podstępnie zabierają i odwracają uwagę od tu i teraz, od tego, że należy dbać o nasze otoczenie, dbać o nas samych i uczyć tego nasze dzieci. W każdym małym szczególe możemy coś zmienić, nawet jeśli wyda się to błahe dla świata zrobi ogromną różnicę. Rodzinnie można tworzyć zabawki, szyć z naturalnych materiałów, albo ograniczać zużycie plastiku i zamieniać to co się da na rozwiązania naturalne. W każdym miejscu można coś dodać i odjąć, przemyśleć jak coś zmienić, by było to dobre dla innych.

Patriotyzm gospodarczy – wspierając Polskę wspieramy swoje rodziny.

Trudne, a czasem niemożliwe byłoby korzystanie z tylko i wyłącznie polskich produktów oraz rozwiązań, jednak na ile to możliwe możemy wspierać naszą gospodarkę, dając pracę i motywując do rozwoju polskie uczciwe firmy, wystarczy świadomie kupować to co najlepsze i najbliższe. Każdy z nas robi coś ważnego w życiu, kupując polskie produkty doceniasz ten trud, sprawiasz, że jesteśmy silniejsi. Tak jak rodziny, każda tworzy indywidualną przestrzeń, ale to właśnie między innymi z tych rodzin składa się Polska, która jest dla nas wspólna.

Rodzina Zen to idea, która powstała właśnie po to by pomagać rodzinom w ich rozwoju, doświadczaniu codziennej uważności, spokoju i radości w tym szalejącym świecie. To projekt dla rodzin i dzieci, by wspierać, dawać natchnienie, być alternatywą. Oczywiście nie musimy być rodzicami, by kochać i szanować otoczenie, by tworzyć i rozwijać się. Każdy z nas jest częścią jakiejś rodziny, jest obywatelem, kimś ważnym i godnym uwagi. Więc jeśli czujesz się tutaj dobrze, zostań. Znajdziesz tutaj nie tylko półprodukty do tworzenia, rękodzieło, ale też gotowe zabawki czy przedmioty, bo przecież wiem, że czas to pojęcie względne😊

Dziękuję Ci za zaangażowanie jakie poświęciłeś na czytanie o mojej misji. Pozwól, że jeszcze tylko się przedstawię.

Mam na imię Ewelina i jestem przede wszystkim rodzicem, z wykształcenia familiologiem oraz kryminologiem. Doświadczenie zdobywałam pracując z rodzinami i dziećmi. Uczestniczę w wielu kursach dotyczących arteterapii, mindfulness i relaksacji, pedagogiki M. Montessori, a także wielu innych, które pozwalają mi na poszerzanie wiedzy dotyczącej uważnego tworzenia więzi rodzinnych i funkcjonowania dziecka. Prowadzę również autorskie warsztaty i zajęcia dla rodzin Uwaga! Rodzina, na których uważnie się bawimy i relaksujemy. Chciałabym zachęcać rodziców do pogłębiania wiedzy o roli rodzica, do angażowania się w uważną zabawę z dzieckiem, bo każda minuta spędzona z nim procentuje na jego przyszłość. Jako mama wiem, że rodzicielstwo nie jest łatwym zadaniem, zimna kawa nie jest tak smaczna jak ciepła i nic nie zastąpi snu, ale wdzięczność za trwałe relacje i sukcesy własnego dziecka jest uczuciem, które każdy rodzic chciałby doświadczyć, właśnie po to powstał projekt Rodzina Zen, by Cię w tym wspierać.

Dziękuję, że tu jesteś, bo chciałabym rozwijać ten projekt razem z Tobą i Twoją rodziną.